Rólam
Rudolf Panka vagyok, és hiszek a történetek és az emberek erejében. Hiszek benne, hogy a történetek az ősidőktől fogva segítenek a saját narratívánk írásában és saját életünk alakításában.
Kiskorom óta könyvmoly vagyok, a könyvek mindig is menedéket, felismeréseket, azonosulást, kalandot jelentettek a számomra.
Amikor pályaválasztásra került a sor, kérdés sem lehetett, hogy az utam a könyvek felé vezet. Két olyan szakot választottam, ahol az irodalom és a szövegek nagy hangsúlyt kaptak, és mellette még emberekkel is lehetett foglalkozni: angol és magyar szakos tanárként diplomáztam. Ám éreztem, valami hibádzik, nem lexikális tudást szerettem volna átadni a diákjaimnak, inkább emberként érdekeltek. Sosem tudtam igazán szigorú tanárnéni lenni, nem szerettem házit adni, követelni…
2013-ban elindítottam irodalmi-közösségi programsorozatomat, a Booktion!-t. A Booktion! célja az volt, hogy szövegek segítségével kapcsolódjunk egymáshoz, felejtsük el, “mire gondolt a költő”, beszélgessünk magunkról, egymásról. Ez a foglalkozássorozat rengeteg tapasztalattal és élménnyel gazdagított, és úgy éreztem, ezt a kézzelfogható gyakorlati tudást alapjaiban is meg kell támogatnom.
2018-ban elvégeztem a Pécsi Tudományegyetemen a biblioterápia szakot, így azóta már okleves irodalomterapeutaként tartom foglalkozásaimat. A fókusz nálam mindig a hozzám fordulókon van, a szöveg pedig segítőtársként kísér végig a közös utunkon. Hiszem, hogy a legfontosabb összetevő a kapcsolódás - csoportjaimon kapcsolódsz hozzám, a csoporttagokhoz, a szöveghez, és nem utolsó sorban önmagadhoz is!
A biblioterápia elnevezés a ‘biblio’ = könyvek és a terápia szóból ered. A művészetterápiák és a szocioterápiák közös halmazába tartozik, így jól használható önismereti fejlesztéshez. Szinonimája az irodalomterápia, mely talán egyértelműbben jelzi szöveggel való lelki segítségnyújtás funkcióját.
Egy irodalomterápiás foglalkozásom során a legkülönfélébb irodalmi művek segítenek számodra, hogy reflektálj saját működési módjaidra, elakadásaidra, kérdéseidre. Nem szöveget elemzünk egy foglalkozás vagy konzultáció során, hanem RÓLAD beszélgetünk, és arról, számodra itt és most mit mond a szöveg, hogyan tudsz kapcsolódni hozzá. A szöveg segít elindulni, kapaszkodót ad hozzá, hogy megkezd vagy folytasd az önismereti utad. Egy-egy szereplő motivációja, élethelyzete ismerős lehet a számodra a saját életedből, és segít tisztábban, egy külső perspektívából rálátni egy dilemmára. A szövegek segítségével megéled, hogy nem vagy egyedül, hiszen akár hosszú évekkel ezelőtt élt, és távoli országokban alkotó emberek írtak ugyanarról a kérdésről, ami téged foglalkoztat.
Irodalomterápiás csoportjaimon az önismereti kérdések mellett fontos szerepet kap a játék és a kreatív energiák felszabadítása is. Mozgósítjuk a kötöttségektől nem gátolt gyermeki éned, és így utat találhatsz valódi önmagadhoz, aki hiteles, önazonos módon éli életét.